Akcesoria do enkoderów

Akcesoria do enkoderów to bardzo wiele różnych dodatkowych elementów, które mogą współpracować z enkoderami. Nie jest to tematyka skomplikowana. Przypomnijmy jednak jeszcze raz czym jest sam enkoder. Otóż enkoder jest to nic innego jak po prostu przetwornik, który ma za zadanie zliczanie przyrostów kątowych, które odpowiadają ruchowi obrotowemu. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów enkoderów – enkodery linkowe, liniowe, kątowe, przyrostowe, absolutne. Każdy z nich ma zupełnie inne zastosowanie. Dzięki temu, że mamy na rynku tyle dostępnym enkoderów, możemy odpowiednio dostosować je do danego urządzenia. Zajmijmy się jednak akcesoriami do enkoderów, których mimo wszystko jest bardzo dużo. Zobaczmy więc co możemy dostać na naszym polskim rynku.
Koła aluminiowe gumowane, które zakładamy na oś przetwornika impulsowo-obrotowego, dzięki czemu nasz przetwornik może posłużyć nam do pomiaru liniowych przemieszczeń. Powierzchnia tego koła jest powleczona specjalnie przystosowaną gumą , która zapobiega wszelkim poślizgom podczas jego pracy. Koła aluminiowe powleczone gumą dostępne są w bardzo wielu rozmiarach dzięki czemu pomiary są bardzo precyzyjne.
Uchwyty do dzwonów enkodera to kolejny element, który może wspomóc jego pracę. Dzięki takiemu uchwytowi nasz enkoder umieszczony jest prawidłowo, co jednocześnie daje mu pracować w prawidłowy sposób. Uchwyt mocujący dzwon pozwoli nam przymocować wybrany przez nas enkoder na przykład do silnika. Aby nasze połączenie było połączeniem dobrym, czyli zrobionym prawidłowo, musimy użyć sprzęgła w celu połączenia go z osią. Rozmiary takich uchwytów są również różne. Możemy więc znaleźć idealne połączenie, które pozwoli na odpowiednią pracę wybranego przez nas urządzenia.
Akcesoria do enkoderów to także kontrzłącza (odpowiednio dostosowane do każdego enkodera i innych jego elementów), ramię przetwornika drogi oraz klipsy mimośrodkowe do mocowania enkodera.
Jak widzimy aby nasz enkoder działał tak jak powinien nie wystarczy tylko jedno urządzenie w postaci odpowiednio wybranego enkodera. Przekazywanie różnego rodzaju impulsów, obliczanie momentów obrotowych, wyliczanie drogi nie jest tak nieskomplikowane jak może się nam wydawać.