Enkodery absolutne

Enkodery absolutne i enkodery przyrostowe (inaczej enkodery inkrementalne) to niemalże takie same urządzenia. Różnica polega tylko na sposobie przedstawiania wyników. Zajmijmy się jednak enkoderami absolutnymi bardziej szczegółowo. Enkodery absolutne są charakterystycznymi enkoderami. Dlaczego wyróżnia się spośród innych? Przyjrzyjmy się temu tematowi nieco bliżej.

Enkodery absolutne

Enkodery absolutne przedstawiają wyniki naszych pomiarów w dość charakterystyczny sposób, a mianowicie wyniki przedstawione są w postaci wyrazu, który ma swoją określoną ilość bitów - dokładniej mówiąc ciąg bitów, który określa szczegółowe położenie kątowe naszego enkodera. Inaczej mówiąc możemy przedstawić nasz enkoder absolutny jako urządzenie, które używając określonych bitów przedstawia nam szczegółowy wynik. Przykładowo enkoder absolutny, którego rozdzielczość wynosi osiem bitów - jego tarcze podzielone są na 256 części, a jego rozdzielczość wynosi dokładnie 1,4 stopnia.

Enkodery absolutne

Enkodery absolutne działają jednak na takiej samej podstawowej zasadzie jak inne enkodery. Enkodery są niczym innym jak przetwornikami, które przeliczają przyrosty kątowe (czyli inaczej impulsy ), które z kolei odpowiadają ruchom obrotowym. Można powiedzieć, że każdy enkoder ma stałą liczbę impulsów na wyjściu (10.000 impulsów/obrót), który dokładnie odpowiada systemowi pomiarowemu naszego enkodera. Jak więc widzimy nie jest to nic skomplikowanego.
Enkodery absoloutne są cyfrowymi przetwornikami kąta obrotu, który podawany jest jednorazowo dla każdego położenia. Dużym plusem jest to, że wynik zostaje zachowany nawet wtedy, gdy przetwornik ulegnie obrotowi oraz gdy zabraknie zasilania.
Enkodery absolutne możemy również podzielić na:
  • przetworniki jednoobrotowe z tarczą kodową
  • przetworniki wielobrotowe z przekładnią zębatą i tarczami kodowymi
  • przetworniki inkrementalne z podtrzymaniem bateryjnym
  • przetworniki inkrementalne z wbudowana prądnicą i pamięcią nieulotną

Enkodery absolutne możemy podzielić więc na kilka różnych enkoderów. W zależności od tego co ma na celu urządzenie. Producentów tych urządzeń jest bardzo wiele dlatego też z cała pewnością znajdziemy takie, które spełni wszystkie nasze wymagania.